CLASS 7A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Taulia Tagovailoa, Thompson, Sr., 6-0, 205
RB: Larry McCammon, Hoover, Sr., 5-11, 203
RB: Te’Darrian Murray, Lee-Montgomery, Sr., 6-0, 208
RB: A’Montae Spivey, Central-Phenix City, Sr., 6-1, 200
WR: Ja’Varrius Johnson, Hewitt-Trussville, Sr., 5-11, 175
WR: George Pickens, Hoover, Sr., 6-3, 207
WR: John-Michael Riley, Bob Jones, Sr., 5-10, 180
OL: Kevon Carr, Auburn, Jr., 6-4, 310
OL: Josh Jones, Central-Phenix City, Jr., 6-5, 305
OL: Amari Kight, Thompson, Sr., 6-7, 310
OL: Pierce Quick, Hewitt-Trussville, Sr., 6-5, 285
OL: Zach Taylor, James Clemens, Jr., 6-5, 305
PK: Will Reichard, Hoover, Sr., 6-2, 185

Defense

DL: Ledarrius Cox, McGill-Toolen, Sr., 6-0, 305
DL: Daevion Davis, James Clemens, Sr., 6-2, 305
DL: Mohamoud Diabate, Auburn, Sr., 6-4, 225
DL: Brandon Mack, Jeff Davis, Sr., 6-4, 225
LB: Sawyer Brady, McGill-Toolen, Sr., 6-1, 210
LB: Will Conner, Thompson, Sr., 6-2, 225
LB: Jacobye Green, Bob Jones, Sr., 6-1, 210
LB: Demouy Kennedy, Theodore, Jr., 6-3, 205
DB: Brandon Butts, Prattville, Sr., 5-8, 155
DB: Cally Chizik, Auburn, Sr., 5-10, 190
DB: Malachi Moore, Hewitt-Trussville, Jr., 6-0, 170
DB: Reddy Steward, Austin, Sr., 6-0, 170
P: Miles Tillman, Sparkman, Jr., 5-11, 180

Athlete

Jerwuan Thomas, Grissom, Sr., 5-11, 170
Cadarrius Thompson, Florence, Sr., 6-3, 180
Hunter Tillman, Theodore, Sr., 5-8, 165
Jamontez Woods, Gadsden City, Sr., 6-0, 210

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Paul Tyson, Hewitt-Trussville, Sr., 6-5, 218
RB: Kolbe Blunt, Davidson, Sr., 5-10, 175
RB: Shadrick Byrd, Thompson, Sr., 5-11, 212
RB: Armoni Goodwin, Hewitt-Trussville, So., 5-9, 180
WR: Austin McGhee, James Clemens, Sr., 5-10, 190
WR: Mike Pettway, Thompson, Jr., 6-0, 175
WR: Dazalin Worsham, Hewitt-Trussville, Sr., 5-10, 170
OL: Ellis Adams, Hoover, Sr., 6-4, 312
OL: Javion Cohen, Central-Phenix City, Jr., 6-4, 255
OL: Fernando Diaz, Enterprise, Jr., 6-3, 260
OL: Will Ryland, Fairhope, Sr., 6-0, 250
OL: Taylor Thompson, Prattville, Jr., 6-3, 225
PK: Bay Cummings, McGill-Toolen, Sr., 5-8, 158

Defense

DL: Jeremiah Alexander, Thompson, Fr., 6-2, 210
DL: Bernard Miles, Central-Phenix City, Sr., 6-1, 235
DL: Kevin Penn, Austin, Sr., 6-3, 300
DL: Rodney Thompson, Prattville, Sr., 6-3, 235
LB: Zach Boerner, Prattville, Sr., 6-0, 210
LB: Clark Griffin, Mountain Brook, Jr., 5-9, 210
LB: Cade Jenkins, Austin, Sr., 5-11, 185
LB: Greg Russell, Hoover, Sr., 5-11, 202
DB: Kameron Brown, Theodore, Sr., 5-10, 185
DB: Jelen Lee, Florence, Sr., 6-0, 170
DB: Dell Pettus, Sparkman, Sr., 6-0, 190
DB: Alex Washington, Mountain Brook, Sr., 6-1, 185
P: Parker Colburn, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 170

Athlete

Dallas Daffin, McGill-Toolen, Jr., 5-11, 170
D.J. Douglas, Thompson, Sr., 6-0, 205
Joshua McCray, Enterprise, So., 6-1, 207
Caden Rose, Bob Jones, Jr., 5-10, 170

HONORABLE MENTION

QB: Robby Ashford, Hoover, Jr., 6-4, 215; Jamil Muhammad, James Clemens, Sr., 6-1, 212
RB: Cooper Bishop, Vestavia Hills, Sr., 6-1, 207; Mel Dantzler, Grissom, Sr., 5-10, 205
WR: Ramone Bradley, Fairhope, So., 5-9, 170; Eddie Williams, Central-Phenix City, Jr., 6-3, 175
OL: Michael Moncuso, Mountain Brook, Sr., 6-1, 275; Jordan Valrie, Murphy, Sr., 6-2, 295
PK: Tylan Perine, Prattville, Sr., 6-1, 190
DL: Jerry Bethea, Fairhope, So., 6-1, 270; Eric Taylor, Hewitt-Trussville, Jr., 6-5, 280
LB: Colton Higgins, Theodore, Sr., 6-1, 200; Zach Hopkins, James Clemens, Sr., 6-0, 220
DB: Will Brooks, Vestavia Hills, Sr., 6-2, 180; Jabari Moore, Hoover, Sr., 6-1, 189
P: Zach Johnson, Central-Phenix City, Jr., 6-2, 160; Grant Thornton, Enterprise, Sr., 6-1, 182
ATH: Khalil Griffin, Bob Jones, Sr., 6-0, 190

COACH OF THE YEAR

Tyrone Rogers, Lee-Montgomery

CLASS 6A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Bo Nix, Pinson Valley, Sr., 6-3, 210
RB: Jordon Ingram, St. Paul’s, Jr., 6-1, 200
RB: Tyetus Smith-Lindsey, Oxford, Sr., 5-7, 165
RB: Roydell Williams, Hueytown, Jr., 5-10, 205
WR: Kris Abrams-Draine, Spanish Fort, Jr., 6-0, 165
WR: Keyonteze Johnson, Pinson Valley, Jr., 5-11, 153
WR: Cameron Morson, Decatur, Sr., 5-10, 160
OL: Kannon Biggs, Athens, Sr., 6-4, 275
OL: James Dawson, Opelika, Jr., 6-1, 282
OL: Cade Gothard, Eufaula, Jr., 6-1, 275
OL: Jackson Hall, Decatur, Sr., 6-2, 295
OL: Clay Webb, Oxford, Sr., 6-4, 285
PK: Matthew Quinn, Spanish Fort, Sr., 5-10, 160

Defense

DL: DJ Dale, Clay-Chalkville, Sr., 6-2, 315
DL: Carlos Johnson, Spanish Fort, Jr., 6-0, 280
DL: Ladorian Leonard, Stanhope Elmore, Sr., 5-11, 265
DL: P.J. Lucas, Wetumpka, Sr., 6-5, 290
LB: Colton Adams, Wetumpka, Sr., 6-0, 220
LB: Vonta Bentley, Jackson-Olin, Sr., 6-1, 220
LB: Jackson Bratton, Muscle Shoals, Jr., 6-3, 225
LB: Keon Fomby, Oxford, Sr., 5-10, 195
DB: Cordale Flott, Saraland, Sr., 6-1, 170
DB: D.J. James, Spanish Fort, Sr., 6-0, 170
DB: Marques Johnson-Mason, Bessemer City, Sr., 6-2, 195
DB: Christian Williams, Daphne, Sr., 6-2, 175
P: Jay Bramblett, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-2, 175

Athlete

GaQuincy McKinstry, Pinson Valley, So., 6-2, 175
Tyquan Rawls, Wetumpka, Jr., 6-2, 190
Keondre Swoopes, Hartselle, Sr., 6-0, 165
AJ Toney, Jackson-Olin, Sr., 5-9, 175

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Trentin Dupper, Decatur, Sr., 5-11, 185
RB: Jacob Dendy, Albertville, Sr., 5-10, 195
RB: Rashawn McAlpine, Saraland, Jr., 5-11, 195
RB: Jacory Merritt, Sidney Lanier, Sr., 5-10, 165
WR: Edward Gipson, Pelham, Sr., 6-3, 190
WR: Tre Ross, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-2, 210
WR: Jay Williams, Saraland, Sr., 5-11, 180
OL: Grayson Kelley, Homewood, Sr., 6-7, 320
OL: Brevyn Jones, Huffman, Sr., 6-5, 280
OL: Kobe McCovery, Blount, Sr., 6-3, 330
OL: Chris Turberville, Spanish Fort, Sr., 6-0, 310
OL: Quintodd West, Dothan, Sr., 5-11, 280
PK: Trey Finison, Northridge, Sr., 5-9, 170

Defense

DL: Cortlin Martin, Blount, Sr., 6-1, 265
DL: Antoine McGhee, Homewood, Sr., 5-9, 220
DL: Ethan Rinke, Athens, Sr., 6-3, 245
DL: Jaylen Swain, Oxford, Jr., 5-9, 245
LB: Xavier Morrow, Paul Bryant, Jr., 6-3, 230
LB: Tyler Olds, Calera, Sr., 6-1, 215
LB: Stone Powell, Hartselle, Sr., 6-3, 230
LB: Doug Sullivan, Saraland, Sr., 5-11, 195
DB: Chauncey Andrews, Hazel Green, Jr., 5-9, 165
DB: A.J. Finley, St. Paul’s, Sr., 6-2, 185
DB: Elgin Nabors, Carver-Birmingham, Sr., 6-0, 180
DB: Carson Ware, Muscle Shoals, Sr., 6-1, 185
P: Diego Guajardo, Daphne, Sr., 6-1, 186

Athlete

Demarion Holloman, Pinson Valley, Sr., 6-2, 190
Nicholas Parnell, Selma, Jr., 6-0, 190
Jaylen Stinson, Opelika, Jr., 5-10, 175
C.J. Young, Daphne, Sr., 5-9, 175

HONORABLE MENTION

QB: Willie Miller, Clay-Chalkville, Sr., 6-0, 185; Brett Nezat, Saraland, Jr., 6-5, 210
RB: Brantan Barnett, Opelika, Sr., 5-8, 185; De’Angelo Jones, Wetumpka, Sr., 6-1, 218
WR: Noah Hart, Sidney Lanier, Sr., 5-8, 160; Ali McMillian, Stanhope Elmore, So., 5-10, 170
OL: Jaylen Hatcher, Pinson Valley, Sr., 6-2, 273; Jake Spivey, Oxford, Sr., 6-1, 190
PK: Zach Ford, Calera, Sr., 5-9, 160; Mohammad Nakhleh, Buckhorn, Jr., 5-10, 155
DL: Braxton Dyer, Northview, Sr., 6-0, 215; Jamar Mason, Daphne, Sr., 6-0, 270
LB: Ke’Shun Brown, Carver-Montgomery, Sr., 6-1, 215; Kendall McCallum, Oxford, Sr., 6-2, 230
DB: Taeshawn Grant, Baldwin Co., Jr., 6-0, 190; Yates Grehan, St. Paul’s, Sr., 6-2, 190
P: Garrett Cross, Hazel Green, Sr., 6-4, 225; Jack Martin, Northview, Sr., 6-0, 200
ATH: Jayden Sullins, Cullman, Jr., 5-11, 195; KeiAndre Sanders, Shades Valley, Sr., 5-9, 170

COACH OF THE YEAR

Tim Perry, Wetumpka

CLASS 5A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Michael Crear, Jasper, Sr., 5-8, 195
RB: Zaye Boyd, Russellville, Sr., 6-1, 210
RB: Christian Collins, Boaz, Sr., 6-1, 205
RB: Javonta Leatherwood, Central-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 190
WR: Artel Howell, Vigor, Sr., 5-9, 175
WR: Isaiah McKissic, Beauregard, Sr., 6-3, 180
WR: CJ Yarbrough, East Limestone, Sr., 6-4, 200
OL: Jordan Flack, Brewer, Sr., 6-4, 285
OL: Russ Green, Jasper, Sr., 6-3, 275
OL: Jackson Sarratt, Boaz, Jr., 6-2, 315
OL: Trey Ware, Carroll, Sr., 6-4, 325
OL: Bradford Womack, Scottsboro, Sr., 6-2, 268
PK: Noah Nall, Briarwood, Jr., 5-10, 165

Defense

DL: Fred Austin, Vigor, Sr., 5-10, 290
DL: Jaylon Bass, Central-Clay Co., Sr., 6-2, 290
DL: Jamin Graham, Etowah, Sr., 6-6, 220
DL: Jeremiah Williams, Ramsay, So., 6-3, 215
LB: Mark Hand, Briarwood, Sr., 6-2, 200
LB: Joshua Myrick, Corner, So., 5-11, 190
LB: Hunter Schrader, Madison Academy, Sr., 5-10, 170
LB: DeAnthony Walker, Vigor, Sr., 6-3, 205
DB: Damien Miller, Fairfield, Sr., 6-1, 185
DB: Tori Mulkey, Carroll, Sr., 5-10, 190
DB: Nehemiah Pritchett, Jackson, Sr., 6-2, 180
DB: DeRickey Wright, Etowah, Jr., 6-4, 208
P: Brady Spradlin, Dora, Jr., 6-0, 230

Athlete

Garek Hall, Mortimer Jordan, Sr., 5-10, 170
Joeffrey Hutcherson, Citronelle, Sr., 6-0, 215
Kalvin Levett, Tallassee, Sr., 6-2, 185
Shamari Simmons, Central-Clay Co., Sr., 6-2, 185

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Luke Nail, Madison Academy, Jr., 6-4, 190
RB: Kenneth Bothwell, Southside-Gadsden, Sr., 6-0, 180
RB: Jonathan Fells, Carroll, Sr., 6-0, 200
RB: Quinton Knight, Central-Clay Co., Jr., 6-0, 190
WR: Lee Battle, Ramsay, Sr., 6-2, 185
WR: Devin Buckhalter, Russellville, Sr., 6-1, 190
WR: Deion Pickens, Satsuma, Sr., 5-9, 170
OL: Corey Belcher, Mortimer Jordan, Sr., 5-11, 250
OL: Heath Gillard, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 305
OL: Thomas Issacs, Corner, Sr., 6-3, 265
OL: Trent Howard, Briarwood, Jr., 6-3, 270
OL: Edward Smith, Central-Tuscaloosa, Sr., 6-3, 260
PK: Michael Herron, Jasper, Sr., 6-0, 160

Defense

DL: Trey Cole, Etowah, Sr., 5-11, 310
DL: Ikeyah Jackson, Greenville, Jr., 6-0, 205
DL: Jamarcus Lewis, Vigor, Sr., 6-0, 305
DL: Reginald Perry, Fairfield, Jr., 6-7, 250
LB: Daniel Franklin, Mortimer Jordan, Sr., 5-11, 210
LB: Dwayne Garrett, Central-Clay Co., Sr., 5-10, 190
LB: Gerry Marshall, Center Point, Jr., 5-10, 180
LB: Grant Peacock, Rehobeth, Jr., 5-11, 177
DB: Dedarius Evans Busby, Vigor, Sr., 5-9, 160
DB: Christopher Holifield, LeFlore, Sr., 5-10, 175
DB: Triston Schmidthorst, Chilton Co., Sr., 5-7, 164
DB: Tyland Simpson, Greenville, Sr., 5-11, 189
P: Nolan Johnson, Southside-Gadsden, Jr., 5-10, 160

Athlete

Trent Cochran-Gill, Tallassee, Sr., 5-11, 190
Myles Kornegay, Bibb Co., Sr., 6-0, 190
Hunter Persall, West Point, Sr., 5-10, 200
J.R. Tran-Reno, Briarwood, Sr., 6-1, 210

HONORABLE MENTION

QB: Zyquez Perryman, Pleasant Grove, So., 6-1, 175; Javion Posey, Greenville, Sr., 6-1, 186
RB: A.J. Besteder, Demopolis, Sr., 5-6, 170; Jordan Embry, Ramsay, Sr., 5-11, 190
WR: Kyle Minor, Madison Academy, Sr., 5-8, 185; Taylor Smith, Boaz, Sr., 6-0, 175
OL: Walker Courtney, Demopolis, Sr., 6-2, 290; Will Rushing, Russellville, Sr., 6-0, 205
PK: Wiley Henshaw, Madison Co., Sr., 5-11, 175
DL: Wil Clardy, Madison Academy, Sr., 5-11, 190; Cody Reed, Citronelle, Jr., 6-1, 225
LB: Pernell Mitchell, Munford, Sr., 5-11, 220; Jarren Wright, Etowah, Sr., 5-11, 175
DB: Collin Chappel, Hayden, So., 5-11, 140; William Elom, Parker, So., 6-0, 175
P: Nikoli Jones, Central-Tuscaloosa, Sr., 6-2, 205
ATH: Paul Garrett, Central-Clay Co., Sr., 5-10, 190

COACH OF THE YEAR

Danny Horn, Central-Clay Co.

The FNN coverage area saw many football teams make the playoffs, and the quality of individual play resulted in quite a haul in the Alabama Sports Writers Association’s all-state team.

It should be noted that three of the four nominees for FNN's "Player Of The Year" Award are on the first team list from their respective classifications.  The four nominees will be announced next week with voting for the winner to begin shortly thereafter and continuing through January 31st.  

Below is a breakdown by classification and team.

Class 6A

OXFORD: Oxford placed running back Tyetus Smith-Lindsey, offensive lineman Clay Webb and linebacker Keon Fomby on the first team. Smith-Lindsey, also a first-team selection in 2017, rushed for 1,962 yards and 24 touchdowns in 2018 and more than 5,000 yards as a three-year starter, finishing second in Oxford history. Webb, a 6A lineman-of-the-year finalist in 2017 and Georgia signee, had 99 knockdown blocks, and Fomby finished with 90 tackles, 21 quarterback hurries, three blocked punts and two blocked field goals.

Defensive lineman Jaylen Swain made second team, and offensive lineman Jake Spivey and linebacker Kendall McCallum were honorable mention.

Class 5A

CLAY CENTRAL: Defensive lineman Jaylon Bass made first team, as did wide receiver/defensive back Shamari Simmons as an athlete. Bass finished with 85 tackles, three sacks and five quarterback hurries. Simmons was MVP of the state final, catching six passes for 102 yards in the Vols’ 43-42 victory over Vigor. He had six interceptions on the year.

Running back Quinton Knight and linebacker Dwayne Garrett made second team, with Paul Garrett making honorable mention as an athlete.

ETOWAH:  Defensive Lineman Jamin Graham and Defensive Back DeRickey Wright made first team.  Defensive Lineman Trey Cole made second team.

MUNFORD:  Linebacker Pernell Mitchell received honorable mention

Class 4A

JACKSONVILLE: Running back Ron Wiggins and offensive lineman Cole Gaddy made first team. Wiggins rushed for 2,376 yards and accounted for 2,619 total yards and 36 touchdowns. Gaddy, a four-year starter, graded 93 percent with 30 knockdown blocks and 15 pancakes.

Linebacker Omarion Adams made second team, and wide receiver Jewels Gray received honorable mention.

LINCOLN: Defensive back Cam Reynolds made first team with 47 tackles and six interceptions to go with 728 rushing yards, 330 return yards and 10 touchdowns. Kicker Nick Pope made second team.

HOKES BLUFF: Running Back Darrian Meads and Offensive Lineman Jack Busch made first team.

HANDLEY: Defensive lineman Dylan Brooks made second team.

TALLADEGA:  Wide Receiver JQ Wilson made second team.

WHITE PLAINS: Linebacker Ethan Bozarth made second team.

Class 3A

PIEDMONT: Region 6 champion and state runner-up Piedmont saw defensive lineman Sean Smith, defensive backs Kaedon Jenkins and Carl Myers and athlete T.J. Fairs make the first team.

Smith led the Bulldogs with 135 tackles, 21 tackles for loss and 11 sacks. Jenkins led Piedmont with six interceptions and was the team’s leading rusher with 1,156 yards and 11 touchdowns. Myers’ four interceptions included two in the state final, and he tied Jakari Foster for the team lead with 11 pass breakups.

Fairs accounted for 1,573 all-purpose yards, scoring touchdowns rushing, receiving and on kickoff and punt returns. He also blocked two extra points in Piedmont’s 27-26 victory over Westminster Christian in the quarterfinals.

Defensive lineman Bryson Ingram made second team.

RANDOLPH COUNTY: Region runner-up and state semifinalist Randolph County saw running back Atario Hester make second team, and Dante Jordan make second team as an athlete.

SAKS: The third team that finished 6-1 in region play, got four first-team selections: running back Johnathon Cobb, offensive lineman Jaylen Childs, kicker Anthony Cornejo and two-way lineman Marreo Thomas as a defensive lineman.

Cobb rushed for 1,339 yards and 21 touchdowns. Cornejo had 44 touchbacks on 77 kickoffs and made 56 extra points while going 5-for-7 on field goals. Childs, a Troy commit, graded 85 percent with 27 pancake blocks. Thomas, a Kennesaw State commit as an offensive lineman, had 97 tackles, including 12.5 for loss, and graded 86 percent on the offensive line.

WEAVER: The region’s fourth-place finisher, saw defensive end/fullback Caleb Allison make first team as an athlete. He accounted for 1,116 total yards and 19 touchdowns and had 15 tackles for loss and eight sacks to go with 122 tackles.

Running back Shamar Spinks and defensive lineman Isaiah Woods made second team.

PLEASANT VALLEY: Pleasant Valley finished fifth in the region and got two honorable-mention all-state picks in offensive lineman Carson Brazier and linebacker Alex Parris.

WELLBORN: Jett Smith made first team as a linebacker, with 142 tackles. Also the Panthers’ quarterback and punter, he accounted for 1,152 total yards and 14 touchdowns.

Class 2A

OHATCHEE: In 2A, Region 6 champion Ohatchee placed running back Domonique Thomas, linebacker Cam McCombs and defensive back Grayson Alward on the first team. Thomas rushed for 1,585 yards and accounted for 1,721 total yards and 28 touchdowns. McCombs, the leader of Ohatchee’s defense, finished with 65 tackles despite missing two games with an ankle injury. Also a wingback, he rushed for 441 yards and five touchdowns. Alward, also the Indians’ quarterback, had 51 tackles and rushed for 1,178 yards and 17 touchdowns.

RANBURNE: Region runner-up Ranburne saw linebacker Gunner Hollis make first-team all-state, with 136 tackles and 13 tackles for loss, while offensive lineman Brock Young and athlete Christian Smith made second team.

Class 1A

SPRING GARDEN: Spring Garden’s first region title and quarterfinal playoff appearance helped net the Panthers three second-team selections: running back Luke Welsh, wide receiver Gaines Petty and offensive lineman Christian Crider.

WINTERBORO:  Offensive Lineman Demondre Robinson made second team.

DONOHO: Athlete Rod Elston gave Donoho an honorable-mention pick.

CLASS 4A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Malik Inabinette, Montevallo, Jr., 5-10, 150
RB: Darrian Meads, Hokes Bluff, Jr., 5-11, 215
RB: Lee Witherspoon, North Jackson, Sr., 5-11, 185
RB: Ron Wiggins, Jacksonville, Jr.`, 6-0, 175
WR: JJ Evans, Montevallo, Jr., 6-3, 185
WR: Brayden Lewis, DAR, Sr., 6-0, 165
WR: Tre’Darion Walker, Fayette Co., Sr., 6-2, 180
OL: Jack Busch, Hokes Bluff, Sr., 6-3, 250
OL: Cole Gaddy, Jacksonville, Sr., 6-1, 250
OL: Ronaldo Marmolejo, North Jackson, Sr., 6-2, 235
OL: Hunter Middleton, UMS-Wright, Sr., 6-1, 250
OL: James Waller, American Christian, Jr., 6-1, 313
PK: Brooks Cormier, American Christian, Sr., 6-5, 198

Defense

DL: Dalton Boswell, Sipsey Valley, Sr., 6-3, 330
DL: Deondre Freeman, Escambia Co., Sr., 6-2, 184
DL: Isaiah Green, Good Hope, Sr., 6-1, 205
DL: C.J. Person, Catholic-Montgomery, Sr., 6-2, 290
LB: Will Breland, UMS-Wright, Jr., 6-2, 195
LB: Kendrick Fife, Cherokee Co., Jr., 5-10, 175
LB: Jackson Tubbs, American Christian, Jr., 5-11, 181
LB: Travis Woodall, North Jackson, Sr., 6-0, 227
DB: Zion Black, Rogers, Sr., 5-10, 175
DB: Ja’Cobee Bryant, Hillcrest-Evergreen, Jr., 6-0, 151
DB: Cam Reynolds, Lincoln, Jr., 6-1, 205
DB: Edwin White, UMS-Wright, So., 6-0, 172
P: Reece Solar, Alabama Christian, Sr., 6-2, 210

Athlete

Will Bailey, DAR, Sr., 6-1, 175
Matt Dixon, Good Hope, Sr., 5-10, 192
K’Shun Stokes, Headland, Sr., 6-0, 175
Noah Turbyfill, Brooks, Sr., 5-10, 185

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Lake Spurgeon, Brooks, Sr., 6-2, 180
RB: Darrell Gibson, Catholic-Montgomery, Jr., 5-7, 168
RB: Andray Pope Jr., Hillcrest-Evergreen, Jr., 6-0, 200
RB: Symon Smith, UMS-Wright, Jr., 5-5, 150
WR: Hayden Stutts, Deshler, Sr., 6-2, 185
WR: JQ Wilson, Talladega, Sr., 6-0, 175
WR: Keyshawn Woodyard, UMS-Wright, Jr., 6-2, 180
OL: Nick Canfield, Rogers, Sr., 6-0, 260
OL: Seth Faison, Headland, Sr., 6-2, 280
OL: Jackson Hancock, Good Hope, Sr., 5-9, 180
OL: Andrew Holmes, Andalusia, Sr., 6-2, 230
OL: Chance Latty, Cherokee Co., Sr., 6-3, 190
PK: Nick Pope, Lincoln, Sr., 5-5, 115

Defense

DL: Dylan Brooks, Handley, So., 6-5, 225
DL: Teondre Goodloe, Deshler, Jr., 5-9, 240
DL: Will McKinney, Cherokee Co., Sr., 6-0, 255
DL: Jody Moore, North Jackson, Jr., 5-10, 240
LB: Omarion Adams, Jacksonville, So., 5-10, 160
LB: Jeb Barber, UMS-Wright, Sr., 5-8, 182
LB: Ethan Bozarth, White Plains, Jr., 6-1, 195
LB: Gerry McCarron, St. John Paul II, Sr., 6-0, 200
DB: Preston Bagwell, Good Hope, Sr., 5-9, 155
DB: William Bradley, Escambia Co., Jr., 5-10, 180
DB: Dalton Hanback, Central-Florence, Jr., 5-7, 165
DB: Xavier Trotter, Deshler, Sr., 6-0, 190
P: Peyton Coburn, Holtville, Jr., 6-3, 175

Athlete

Richard Cantrell, Cleburne Co., Sr., 5-11, 155
Ashton Gulledge, Hokes Bluff, Jr., 5-11, 18
Braydon Hill, Hokes Bluff, Sr., 6-3, 205
Dan Parker, American Christian, Jr., 6-0, 163

HONORABLE MENTION

QB: Seth Brown, St. John Paul II, Jr., 5-6, 140; Jake Corkren, Northside, Jr., 6-2, 210
RB: Luke Alison, Randolph, Sr., 5-8, 165; DJ Patrick, Elmore Co., Sr., 6-1, 175
WR: Jewels Gray, Jacksonville, Sr., 5-10, 160; Dajon Reeves, Holtville, Sr., 6-1, 175
OL: Samuel Jackson, Holtville, Sr., 6-2, 265; Cash Wallace, Deshler, Sr., 6-2, 265
PK: Martin Maer, Cherokee Co., Sr., 5-10, 157; Walter Perez, Good Hope, So., 5-11, 140
DL: Carlos Coleman, Williamson, Sr., 6-2, 270; Davonte Green, Leeds, Sr., 6-0, 185
LB: Jeremy Dees, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-2, 235; Demetrius Inge, Williamson, Sr., 6-2, 215
DB: JaDarius Carter, Holtville, Sr., 6-0, 185; Jesse Kinsey, Headland, Sr., 6-0, 185
P: Luke Stripling, Northside, Sr., 5-9, 170
ATH: Dayne Black, Fairview, Sr., 6-1, 200

COACH OF THE YEAR

David Lloyd, St. John Paul II

CLASS 3A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Ian Thies, Westminster Christian, Sr., 5-10, 170
RB: Tony Amerson, St. James, Sr., 5-10, 212
RB: Johnathon Cobb, Saks, Sr., 5-10, 170
RB: Wise Gordon, Providence Christian, Sr., 5-10, 175
WR: Cole Littleton, J.B. Pennington, Sr., 6-1, 175
WR: Nate Meacham, Montgomery Academy, Sr., 6-1, 170
WR: Brooks Reinhardt, Westminster Chr., Sr., 5-10, 180
OL: Hunter Bryant, Beulah, Sr., 6-0, 265
OL: Jaylen Childs, Saks, Sr., 6-4, 285
OL: Hayden Parker, Providence Christian, Sr., 5-9, 219
OL: Nathaniel Pride, Westminster Christian, Jr., 5-11, 250
OL: Ricky Samuel, T.R. Miller, Sr., 6-3, 300
PK: Anthony Cornejo, Saks, Sr., 5-11, 170

Defense

DL: Bailey Bass, Flomaton, Sr., 6-2, 225
DL: Marcellus Boykin, Mobile Christian, Sr., 5-11, 290
DL: Sean Smith, Piedmont, So., 6-1, 235
DL: Marreo Thomas, Saks, Sr., 5-10, 280
LB: Caden Best, Westminster Christian, Sr., 6-1, 220
LB: Ja’Len Sims, Fultondale, Sr., 6-2, 215
LB: Jett Smith, Walter Wellborn, So., 5-11, 170
LB: Hernando Wheeler, Pike Co., So., 5-8, 185
DB: Collin Duncan, St. James, Sr., 5-11, 170
DB: Kaedon Jenkins, Piedmont, Sr., 5-11, 175
DB: Carl Myers, Piedmont, Sr., 6-2, 170
DB: David Warren, Providence Christian, Sr., 6-0, 142
P: Mac Douglas, Bayside Academy, Sr., 6-2, 220

Athlete

Caleb Allison, Weaver, Sr., 6-0, 225
T.J. Fairs, Piedmont, Sr., 5-7, 150
Daquan Johnson, Flomaton, Jr., 6-1, 175
Eric Poellnitz, Mobile Christian, Sr., 5-11, 190

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: KaRon Coleman Jr., Greene Co., Sr., 6-1, 185
RB: Atario Hester, Randolph Co., Sr., 5-9, 180
RB: Christian Hubbard, Oakman, Jr., 5-11, 210
RB: Shamar Spinks, Weaver, Sr., 5-10, 175
WR: Jackson Billings, Westminster Christian, Jr., 5-9, 170
WR: Carson McGinnis, Carbon Hill, Sr., 6-0, 145
WR: Zeric Wilson, Greene Co., Sr., 6-1, 170
OL: Brayden Banner, Providence Christian, Sr., 6-3, 188
OL: Alan Brown, Excel, Jr., 6-3, 285
OL: De’Vandrius McCollum, Winfield, Jr., 5-7, 200
OL: Kato Morgan, Thomasville, Sr., 6-3, 280
OL: Ta’Darrius Thomas, Oakman, Sr., 5-8, 290
PK: Henry Beckett, Houston Academy, Sr., 6-2, 175

Defense

DL: Jamonte Burrell, Holt, Sr., 6-1, 270
DL: Jimbo Cassity, Bayside Academy, Sr., 6-2, 220
DL: Bryson Ingram, Piedmont, Jr., 6-0, 225
DL: Isaiah Woods, Weaver, Sr., 6-1, 250
LB: Alex Atkins, Carbon Hill, Jr., 5-10, 160
LB: Joshua Darling, Gordo, Jr., 6-1, 220
LB: Deontae Lawson, Mobile Christian, So., 6-3, 209
LB: Quanta Watkins, Thomasville, Sr., 5-9, 180
DB: Walker Junkin, Winfield, Sr., 5-10, 170
DB: Gabino Morin, Slocomb, Sr., 5-7, 165
DB: Rayshawn Reynolds, Pike Co., Jr., 5-10, 190
DB: Spencer Smith, Providence Christian, Sr., 5-11, 140
P: Preston Cox, Prattville Christian, Sr., 5-9, 175

Athlete

Anthony Brown, Midfield, Sr., 6-4, 240
Caden Dowdell, Beulah, Sr., 6-1, 210
Dante Jordan, Randolph Co., Jr.`, 5-8, 150
Cedric Nichols, Bullock Co., Sr., 5-9, 185

HONORABLE MENTION

QB: Eli Musso, Locust Fork, Fr., 5-10, 200
RB: Troy Garner, Gordo, Jr., 5-10, 170; Jayla Tolar, Thomasville, Sr., 6-0, 180
WR: T.J. Hall, Mobile Christian, Sr., 5-11, 194; Jace Stewart, Slocomb, Sr., 5-10, 160
OL: Kolby Bolton, New Hope, Sr., 6-2, 220; Carson Brazier, Pleasant Valley, Sr., 6-3, 290
PK: Aubrey Grace, Pike Road, Jr., 6-0, 150
DL: Bendarius Myhand, Pike Co., Jr., 5-9, 220; Logan Rios, Gordo, Sr., 6-0, 260
LB: Dashun Odom, Flomaton, Sr., 6-2, 180; Alex Parris, Pleasant Valley, Sr., 5-10, 180
P: David Mejia, Plainview, Sr., 5-11, 230
ATH: Noah Allison, J.B. Pennington, Sr., 6-1, 185; Lonzie Portis, Beulah, Sr., 5-9, 190

COACH OF THE YEAR

Doug Vickery, Flomaton

CLASS 2A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Cory Alexander, Cottage Hill, Sr., 5-10, 180
RB: Payton Anderson, Fyffe, Sr., 6-0, 210
RB: K.J. Hall, Highland Home, Sr., 5-10, 190
RB: Domonique Thomas, Ohatchee, Jr., 5-8, 193
WR: Austin Hill, North Sand Mountain, Sr., 5-6, 160
WR: Jaquon Kincey, Abbeville, Sr., 6-1, 175
WR: Samario Rudolph, Cottage Hill, Sr., 5-9, 175
OL: Caleb Lyles, Fyffe, So., 6-2, 265
OL: Jackson Miller, Luverne, Jr., 5-10, 220
OL: Hayden Ray, Addison, Sr., 6-2, 250
OL: Matthews Spencer, Ariton, Sr., 6-0, 295
OL: Calvin Willingham, Collinsville, Jr., 6-0, 240
PK: Jason Perez, Collinsville, Jr., 5-10, 155

Defense

DL: Karron Daffin, Leroy, Sr., 5-9, 250
DL: Chandler Gray, Reeltown, Sr., 5-9, 175
DL: Ross Johnson, Cedar Bluff, Sr., 6-3, 280
DL: Jackson Luttrell, Westbrook Christian, Sr., 6-3, 255
LB: JaQuavian Boston-Gaines, LaFayette, Sr., 5-9, 180
LB: Arian Gregory, Luverne, Jr., 6-1, 190
LB: Gunner Hollis, Ranburne, Jr., 6-0, 190
LB: Cam McCombs, Ohatchee, Sr., 6-0, 185
DB: Grayson Alward, Ohatchee, Sr., 6-2, 180
DB: John Tyler Hoffman, Highland Home, Jr., 6-0, 165
DB: Mason McKinney, Collinsville, Sr., 5-10, 170
DB: Jordan Walker, LaFayette, Jr., 6-1, 185
P: Jordan Coachman, Cottonwood, Sr., 6-3, 215

Athlete

AJ Cherry, Sheffield, So., 6-1, 185
Zayne Guthrie, Addison, Sr., 6-0, 185
Bryson Peavy, Ariton, Sr., 6-3, 200
Kaleb Jones, Collinsville, Jr., 6-0, 185

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Daquon Kincey, Abbeville, Sr., 5-11, 185
RB: Kelston Fikes, Leroy, So., 5-11, 190
RB: Austin Owens, Winston Co., So., 6-0, 175
RB: Ethan Smith, Colbert Co., Jr., 5-9, 165
WR: Parker Gilliland, Cleveland, Sr., 5-10, 160
WR: Jeremiah Roberson, West End, Jr., 5-10, 145
WR: P.J. Wells, Westbrook Christian, Sr., 6-3, 175
OL: Chance Butts, Leroy, Sr., 6-5, 275
OL: Austin Hebert, Highland Home, Jr., 6-1, 250
OL: Zayne Peterman, Abbeville, Jr., 5-10, 215
OL: Ethan Teague, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 250
OL: Brock Young, Ranburne, Sr., 6-3, 270
PK: Trey Sullivan, Leroy, Jr., 6-0, 230

Defense

DL: Lio Lewis, Reeltown, Sr., 5-11, 235
DL: Japeth Long, Fyffe, Sr., 5-11, 255
DL: Keven Mills, Abbeville, Sr., 6-1, 205
DL: Rasean Thomas, Cottage Hill, Jr., 6-0, 180
LB: Jacob Elliott, Winston Co., Jr., 6-0, 175
LB: Tabarious Horton, Colbert Co., Jr., 6-0, 215
LB: Tony Pope, Cottage Hill, Sr., 5-11, 180
LB: Blake Sparks, Collinsville, So., 5-10, 210
DB: Luke Chambers, Addison, Jr., 6-2, 185
DB: Fred Freeman, Leroy, Sr., 5-9, 155
DB: Ellian Harris, Luverne, Sr., 5-11, 175
DB: Stone Yates, North Sand Mountain, Sr., 6-1, 165
P: Russell Weeks, New Brockton, Jr., 6-4, 223

Athlete

Tae Brantley, Luverne, Sr., 6-2, 185
Kavon McGraw, Aliceville, Sr., 5-10, 161
A.J. Phillips, Chickasaw, Sr., 6-0, 215
Christian Smith, Ranburne, Jr., 5-10, 200

HONORABLE MENTION

QB: Landon Green, North Sand Mountain, Jr., 5-10, 180; Daniel Phillips, Highland Home, Sr., 5-10, 165
RB: Zavien Wilkins, Aliceville, Jr., 5-9, 164; Satyler Wilson, Luverne, Jr., 5-9, 170
WR: Edward Thomas, Luverne, Jr., 5-8, 160
OL: Elijah Ingle, Red Bay, Sr., 5-10, 245
PK: Aubrey Reeves, Highland Home, Sr., 5-7, 140
DL: Barry Davenport, Chickasaw, So., 6-3, 225; Trevor Vines, LaFayette, Sr., 6-1, 289
LB: Jacob Higdon, Ider, Sr., 5-9, 175; Bill Nelson, Asbury, Sr., 6-2, 220
DB: Kolby Bragwell, Red Bay, Sr., 6-1, 208
P: Krishaun Hamilton, Luverne, Sr., 6-1, 185
ATH: Keke Hughley, Reeltown, Sr., 5-8, 160

COACH OF THE YEAR

Scott Rials, Luverne

CLASS 1A

FIRST-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Jermaine Brown, St. Luke’s, Sr., 5-9, 165
RB: Daryl Brown Jr., Notasulga, Jr., 5-8, 170
RB: Bernard Dixon, McIntosh, Jr., 6-0, 205
RB: Richmon Singletary, Elba, Sr., 6-0, 175
WR: Jimmy Pitts, Notasulga, Sr., 5-10, 150
WR: Christian Irons, Waterloo, Sr., 5-10, 135
WR: Jaylon Stevenson, Holy Spirit, Jr., 6-3, 200
OL: Bradley Adkins, Elba, So., 6-1, 272
OL: Kendall Long, Georgiana, Jr., 6-1, 190
OL: Justin Presswood, Linden, Sr., 6-0, 225
OL: Carter Sample, Decatur Heritage, Jr., 6-2, 220
OL: Noah Walls, Maplesville, Jr., 5-11, 215
PK: Braden Pyron, Marion Co., Sr., 6-5, 200

Defense

DL: Ronald Bouler, Marengo, Jr., 6-1, 247
DL: D’terrion Glaze, Lanett, Sr., 5-10, 180
DL: Jah-Marien Latham, Pickens Co., Jr., 6-3, 280
DL: Ca’ni McCoy, R.A. Hubbard, Jr., 6-0, 285
LB: Jaheim Greer, Notasulga, Jr., 6-0, 175
LB: Dezmion Roberson, Elba, Jr., 6-3, 174
LB: Colt Smith, Mars Hill, Sr., 6-0, 205
LB: Tristen Thetford, Maplesville, Sr., 5-11, 215
DB: Tyler Booker, Brantley, Sr., 5-10, 165
DB: Trikweze Bridges, Lanett, Sr., 6-3, 180
DB: Kevin Green, Linden, Sr., 6-0, 180
DB: Joseph Hanson, Mars Hill, Sr., 6-1, 205
P: Parker Driggers, Brantley, Sr., 6-0, 187

Athlete

Graderius Brown, Linden, Sr., 5-8, 165
Peyton Higgins, Mars Hill, So., 5-10, 160
Chris Mixon, Georgiana, Sr., 5-11, 160
Kristian Story, Lanett, Jr., 6-2, 205

SECOND-TEAM ALL-STATE

Offense

QB: Aaron Dove, Falkville, Sr., 5-10, 175
RB: Dartavious Britton, Coosa Christian, Jr., 5-5, 160
RB: Fred Walls, Falkville, Sr., 5-10, 180
RB: Luke Welsh, Spring Garden, So., 6-0, 205
WR: Christian Angulo, Falkville, So., 6-0, 165
WR: Noah Holmes, Falkville, Sr., 6-1, 180
WR: Gaines Petty, Spring Garden, Sr., 5-8, 165
OL: Christian Crider, Spring Garden, Sr., 6-1, 275
OL: Demondre Robinson, Winterboro, Sr., 5-11, 340
OL: Brooks Thompson, Mars Hill, Sr., 6-2, 260
OL: Grant Williams, South Lamar, Sr., 5-10, 225
OL: Jontravious Wright, Notasulga, Sr., 6-0, 295

Defense

DL: Christin Brown, Maplesville, Sr., 6-2, 240
DL: Nathan Fulgham, South Lamar, Sr., 6-3, 190
DL: Lavantae McCullough, Lanett, Sr., 6-2, 315
DL: Alex Wright, Elba, Sr., 6-6, 223
LB: KJ Byrd, Pickens Co., So., 6-0, 170
LB: Xyron Giles, Pickens Co., Sr., 5-8, 215
LB: JahDarius McIntosh, Sweet Water, Sr., 5-9, 178
LB: Jay McKenzie, Maplesville, Sr., 6-2, 160
DB: Phelix Hosea, Marengo, So., 5-8, 150
DB: Trey Lewis, Millry, Jr., 5-10, 170
DB: Carlton McCary, Billingsley, Sr., 5-8, 155
DB: Kareem Spruill, Pickens Co., Sr., 5-10, 145
P: Colby Scott, Gaylesville, Sr., 6-3, 165

Athlete

Buster Griffin, South Lamar, Sr., 5-11, 165
DJ Lee, Gaylesville, So., 5-7, 130
Kaleb Moore, Hackleburg, Sr., 6-3, 220
Bryce Palmer, Waterloo, Sr., 5-9, 145

HONORABLE MENTION

QB: Deuce Belk, Marion Co., So., 6-2, 210; Caiden Lipscomb, Coosa Christian, Sr., 6-2, 180
RB: Jacory Brown, Sweet Water, Sr., 5-9, 233; Ryan Morrow, Maplesville, Sr., 5-11, 200
WR: Evan Delp, Coosa Christian, So., 6-3, 170; 
OL: Cannon Alexander, Hubbertville, Sr., 6-2, 270; Carson Jones, Brantley, So., 6-1, 240;
DL: Jalen Nettles, Georgiana, Sr., 5-10, 185; Nealand Stone, Florala, Sr., 6-3, 285
LB: Jackson Eubanks, Decatur Heritage, Sr., 5-11, 210; Jacob Richardson, Linden, Jr., 5-7, 215
P: Brandon Hill, Lynn, Jr., 5-7, 135;
ATH: Rod Elston, Donoho, So., 5-11, 160; Riely Evans Jr., R.A. Hubbard, Sr., 6-2, 200

COACH OF THE YEAR

Darrell Higgins, Mars Hill Bible

2018 ASWA ALL STATE ALABAMA HIGH SCHOOL FOOTBALL TEAM